Games Marketplace - Odealo
0.00 25 (Click on the icon to view details)

Epidemia otyłości spis treści

This page is a translation of the original work by Stephanie Seneff found at http://people.csail.mit.edu/seneff/obesity_epidemic_metabolic_syndrome.html

 

Other recommended articles and pages
BUY POE CURRENCY BUY DIABLO 4 GOLD
BUY DIABLO 4 ITEMS BUY RS GOLD

 

Epidemia otyłości: czy zespół metaboliczny jest chorobą związaną z niedoborem składników odżywczych?

Stephanie Seneff
29 Wrzesień 2009

 

Komentarz: od dawna uważałam, że niewystarczający tłuszcz w diecie jest odpowiedzialny za wiele różnych problemów zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych. Pocieszające jest to, że nie jestem sama w tym przekonaniu - wiem o istnieniu conajmniej czterech książek napisanych przez lekarzy i naukowców, które stanowią mocny argument przemawiających na korzyść tłuszczów, wraz z ostrą krytyką „pustych węglowodanów”. Afrykańscy Masajowie i Eskimosi z Alaski pokazali, że można uniknąć chorób serca nawet przy diecie o bardzo dużej zawartości tłuszczu. Wierzę obecnie, że dieta niskotłuszczowa w zasadzie sprzyja chorobom serca co argumentowałam w eseju dostępnym z poniższych linków.

1. Wstęp

W tym rozdziale przedstawiono fundamenty pod tezę, iż epidemia otyłości w Ameryce i ściśle związany z nią zespół metaboliczny mogą być konsekwencją niedoboru trzech podstawowych składników odżywczych: witaminy D, wapnia i tłuszczów. Stwierdza się, że wadliwy metabolizm wapnia prowadzi do upośledzenia wychwytu glukozy w mięśniach i sercu, co zmusza je do wykorzystywania głównie tłuszczów jako źródła energii. Tłuszczów brakuje jednak ze względu na dietę niskotłuszczową. Jedynym wyjściem jest gromadzenie stałego zapasu tłuszczów i magazynowanie ich na ciele, zarówno jako tkanki tłuszczowej, jak i tętniczych złogów tłuszczu.

2. Dlaczego te niedobory są powszechne w Ameryce?

W tej części zaznaczono, że większość Amerykanów cierpi obecnie na niedobór zarówno witaminy D, jak i wapnia. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę nasz lęk przed ekspozycją na słońce i unikanie pokarmów zawierających witaminę D ze względu na ich wysoką zawartość tłuszczu. Omówione są także skomplikowane współzależności między tymi trzema składnikami odżywczymi.

3. Podstawowy problem: upośledzony wychwyt glukozy

W tej części przedstawiono biologiczne mechanizmy, za pomocą których organizm zarządza homeostazą, i wyjaśniają, dlaczego niedobór wapnia prowadzi do niezdolności mięśni do skutecznego wchłaniania glukozy (cukru) w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych poprzez upośledzoną zdolność do transportu zarówno insuliny jak i glukozy przez ściany komórkowe .

4. Komórki tłuszczowe na ratunek

W tej części opisano ważną rolę jaką pełnią komórki tłuszczowe próbujące zrekompensować problem upośledzonego wychwytu glukozy. Ich rozwiązanie polega na przeprogramowaniu mięśni tak, aby wolały tłuszcze od cukrów, a następnie uczestniczenie w tym zapętlonym procesie poprzez ciężkie zadanie przekształcania przychodzącego cukru w ​​tłuszcze. Muszą jednak utrzymywać odpowiedni bufor, ponieważ nie są w stanie uwalniać tłuszczów podczas przyjmowania cukru.

5. Jak radzi sobie serce?

W przypadku braku wystarczającej ilości wapnia serce cierpi również na upośledzoną zdolność do wykorzystania glukozy jako paliwa. Objawieniem było kiedy dowiedziałem się, że złogi tłuszczu w tętnicach serca mogą być niczym innym, jak zapasami żywności, które są tam ukryte aby zapewnić, że serce nigdy nie będzie pozbawione zapasów energii. Z upływem czasu osady te mogą wyrosnąć w otaczającej go jamie i stać się „tłuszczem osierdziowym”. Są również podatne na infekcje bakteriami i wirusami i podejrzewam, że to bardziej niż cokolwiek innego prowadzi do zawałów serca.

6. Hormony i enzymy kontrolujące apetyt

Mówię tutaj o różnych hormonach hamujących apetyt i opisuję, jak działają u osoby otyłej. Leptyna, która sygnalizuje sytość, jest ustawiona wysoko, podczas gdy adiponektyna, która sygnalizuje głód, jest ustawiona na niskim poziomie. Jednak otyła osoba wyraźnie ma tendencje do przejadania się, pomimo tych wskaźników, które powinny powstrzymać ją przed jedzeniem. Twierdzę, że omylnym środkiem sygnalizującym, który prowadzi do przejadania się, jest enzym AMPK, który jest nadwrażliwy, i informuje organizm o niebezpiecznie niskim poziomie cukru nawet gdy poziom ten nie jest w rzeczywistości niski. Wszystko z powodu powolnej przepuszczalności glukozy przez ścianę komórkową neuronów kontrolujących apetyt.

7. Ciało rośnie

W tej części omówiono, w jaki sposób ćwiczenia aerobowe pozwalają mięśniom pobierać glukozę nawet przy braku wapnia, a zatem prowadzą do dramatycznego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Ponieważ problem ze słabym transportem występuje w komórkach nerwowych wykrywających niski poziom glukozy, wprowadzone są one w błąd i wierzą, że poziom glukozy jest faktycznie niski wzmagając apetyt na pokarm o wysokim indeksie glikemicznym. Gdy ciało rośnie, wzrasta również zapotrzebowanie na energię, a komórki tłuszczowe muszą się rozmnażać, aby utrzymać odpowiednie zapasy tłuszczów, szczególnie po posiłkach o dużej zawartości węglowodanów, kiedy ich zapasy tłuszczu stają się czasowo niedostępne.

8. Zespół metaboliczny

W tej części wyjaśniono, w jaki sposób upośledzony wychwyt glukozy może prowadzić do wielu czynników związanych z zespołem metabolicznym. Na przykład komórki tłuszczowe uwalniają obfite trójglicerydy do krwi rano przed pierwszym posiłkiem, ponieważ muszą one trwać przez cały dzień podczas spożywania posiłków o wysokiej zawartości glukozy. Wysoki poziom cukru we krwi (cukrzyca) jest bezpośrednią konsekwencją upośledzenia poziomu insuliny. Osady tłuszczowe w tętnicach serca gromadzą się, aby dostarczyć paliwo do serca. Podano również prawdopodobne powody wysokiego poziomu LDL i niskiego poziomu HDL związanych z zespołem metabolicznym.

9. Rozwiązanie

W tej sekcji podano szczegółowe zalecenia dotyczące zmian stylu życia, które z czasem powinny rozwiązać problem. Pokarmy bogate w wapń obejmują produkty mleczne, soję i ciemnozielone warzywa. Spędzenie większej ilości czasu na zewnątrz w słoneczne dni to najlepszy sposób na niedobór witaminy D. Zmiana diety w celu włączenia większej ilości tłuszczów znacznie pomoże zarówno w absorpcji wapnia, jak i witaminy D oraz w dostarczaniu alternatywnego źródła paliwa z pożywienia zamiast stałego uzależnienia od komórek tłuszczowych.

10. Podsumowanie

W tej sekcji krótko podsumowano punkty poruszone w eseju.

11. Co dalej?

W moim kolejnym wpisie na blogu spodziewam się rozwiązać problemy związane z niektórymi zaburzeniami mózgu u dzieci, które moim zdaniem są bezpośrednim wynikiem niedoboru tłuszczy w diecie. Przedstawiam tutaj krótką historię o nastolatku, który zmarł nagle. Żył z ADHD przez większość swojego życia, a po sekcji zwłok stwierdzono, że jego serce jest pełne tłuszczu. Mam nadzieję, że będę w stanie wyjaśnić, dlaczego ADHD i otłuszczone serce mogą być powiązane zarówno ze sobą jak i z dietą niskotłuszczową.

Referencje
Wspomagające opracowania naukowe