Games Marketplace - Odealo
0.00 25 (Click on the icon to view details)

Klawiatura - dostęp do międzynarodowych znaków

This page is a translation of the original work by Alan Zisman that can be found at http://www.zisman.ca/keyboard/

 

 

Other recommended articles and pages
POE CURRENCY BUY DIABLO 4 GOLD
DIABLO 4 ITEMS BUY HYPIXEL COINS

 

Klawiatura - łatwy dostęp do międzynarodowych znaków

Alan Zisman (c) 2001

Nowość: w 2016 niektóre rzeczy się zmieniły, a niektóre się nie zmieniły - spójrz: Windows 10 nie ułatwia używania znaków międzynarodowych, ale ...

Wielu anglojęzycznych użykowników ma potrzebę łatwego dostępu do znaków akcentowanych oraz innych znaków nieanglojęzycznych. Podczas gdy można to mieć poprzez nauczenie się niewielkiej liczby kombinacji klawiszy Alt+0xxx lub używając aplikacji Windows Charmap, wielu użytkowników Windowsa może uznać za przydatne by zainstalować i nauczyć cię używać ustawień klawiatury Amerykańskiej Międzynarodowej. 

Instalacja Kawiatury Amerykańskiej (Międzynarodową)

Otwórz Panel sterowania i przejdź do ikony Klawiatury. Kliknij na kartę Języka. Dwukrotnie kliknij na obiekt Angielski (United States) (lub z zaznaczonym tym obiektem kliknij na przycisk właściwości). Z rozwijanej listy wybierz Stany Zjednoczone - Międzynarodowe (United States- International). Kliknij OK. 

(Możesz potrzebować swojej płyty CD z Windowsem, ponieważ niektóre pliki zostaną z niej zainstalowane).

Korzystanie z klawiatury Międzynarodowej

Na pierwszy rzut oka klawiatura wydaje się normalna. Jednak możesz zauważyć, że kilka klawiszy wydaje się nie robić niczego. Jednak jeśli wciśniesz któryś z tych klawiszy, a następnie niektóre litery, dzieją się interesujące rzeczy:

  • Circumflex (daszek)(znak ^) używając klawiatury międzynarodowej przytrzymujemy Shift oraz klawisz 6 (co daje nam circumflex [daszek]), następnie litery a lub e tworzą tę samogłoskę z daszkiem.
  • Accent Grave - tworzymy poprzez wpisanie pojedyńczego('), po którym następują litery a, e itd. wynikiem jest akcentowana samogłoska.
  • Tylda - ten klawisz (zwykle obok cyfry 1 - należy przytrzymać Shift), a następnie a lub n produkuje ten znak z tyldą na górze.
  • Acute Accent (Akcent ostry) tworzymy używając apostrofu (nie przesuniętego znaku pod tyldą, a nie pojedyńczeku symbolu cytatu) po którym następują a,e lub i.
  • Umlaut - użyj podwójnego cudzysłowu ("), następnie wciśnij a, e, i itd., by utworzyć te dwie małe kropki nad literą. (Podziękowania dla Adrienee Mahafey za podanie mi nazwy dwóch kropek, znanych również jako „diaeresis”).

Pamiętaj, że otrzymasz znak specjalny jedynie kiedy wprowadzisz kombinację klawiszy dla litery, w której można użyć jednego z tych znaków... Jeśli wpiszesz spięcie inne niż w przykładzie, nie uzyskasz ostrego akcentu nad literą t.

A co w przypadku, jeśli chcesz uzyskać znak na klawiszu, poprzez pojedyńczy lub podwójny cudzysłow - Aby to uczynić, wciśnij klawisz, a następępnie spację. Ale co jeśli naprawdę chcesz uzyskać znak na klawiszu - na przykład pojedynczy lub podwójny cudzysłów? Aby to zrobić, naciśnij klawisz, a następnie spację. To może być trochę uciążliwe, gdy wpisujesz frazę w cudzysłowie.

 

Inny sposób...

Jako alternatywę, prztrzymaj prawy klawisz Alt na klawiaturze, lub Ctrl + Alt w tym samym czasie wraz z wieloma klawiszami, uzyskasz alternatywny (często akcentowany) znak, jak pokazane poniżej na obrazku.


(Ilustracja z Windows 95 Secrets by Brian Livingston and David Straub (1995, IDG Books, s. 501)

Przydatną stronę dotyczącą wprowadzania akcentów i międzynarodowych znaków zarówno w systemie Mac, jak i Windows możesz znaleźć pod adresem: http://lrcnt.fas.harvard.edu/Resources/Documentation/accents.htm


Komenatarz (Lipiec 2011): Wydanie Apple Mac OSX 10.7 Lion ułatwia dodawanie znaków międzynarodowych na Macu. (Zobacz ten artykuł). Zauważono:

"Windows jest zabałaganiony i nie spójny, kiedy chcesz wprowadzić znaki akcentowane." „Możesz wybrać układ klawiatury Stany Zjednoczone-Międzynarodowy” w aplecie Klawiatura w Panelu sterowania systemu Windows, który umożliwi ci (na przykład) naciśnięcie klawisza cudzysłowu, a następnie „u”, aby uzyskać u-umlaut. Oczywiście różni się to od metody wbudowanej w Microsoft Word (z dowolną klawiaturą), w której naciskasz Ctrl-podwójny cudzysłów, a następnie „u”, aby uzyskać u-umlaut.
Najlepszym systemem do wstawiania znaków akcentowanych w systemie Windows jest program AllChars typu open source, dostępny pod adresem http://sourceforge.net/projects/allchars/, który używa odpowiedniego klawisza Ctrl, a następnie intuicyjnej pary znaków, aby utworzyć znaki akcentowane w całym systemie. Lub możesz po prostu kupić Maca ”.